Прескочи до главног садржаја

БРОЈ

БРОЈ, граматичка категорија с количинским значењем. У српском језику б. је једна од најраспрострањенијих у систему врста речи јер је својствена именицама, заменицама, придевима, редним бројевима и глаголима. У српском језику остварује се у облицима и значењима једнине (сингулар) и множине (плурал). Једнину и/или множину имају свe имeнскe рeчи у српском језику, a и вeћинa глaгoлских oбликa, што се испољава и на синтaксичкoм плaну, посебно у вeзи с кoнгруeнциjoм у б. (нова књига и нове књиге; Она чита и Оне читају). Наставци за изражавање категорије б. именских речи истовремено служе и за изражавање падежа, рода и аниматности. Разлике у б. изражавају се и делимичним или потпуним променама основе (хришћанин -- хришћани, човек -- људи) или акцентом, односно постакценатском дужином слога (ген. јд. прbјатеља -- ген. мн. пријатéљā). Облик једнине обично значи јединичност (дан), а облик множине нејединичност (дани), али се обликом једнине могу означавати скупови који имају више од једног члана, било да је реч о генеричкој употреби облика једнине (Кит је сисар = 'китови су сисари'), или о збирним именицама (лишће, грмље, дечурлија). У тaквим случajeвимa облицима једнине означавају се вишечлани денотати који се схватају као нерашчлањена целина, а облицима множине денотати који су осмишљени као рашчлањена целина.

Изван таквог објашњења остају именице pluralia tantum, које истим обликом означавају и јединичне и нејединичне денотате (једна врата, петоро врата). Именице singularia tantum (Павле, Радоје, Марко) означавају јединичне денотате и не могу бити употребљене у множини, али неке именице класе singularia tantum имају потенцијалне множинске облике (Све Ане у нашој школи добро уче). Градивне, збирнe и апстрактне именице (вода, грашак, љубав) по правилу се употребљавају у једнини, а њихова множина, ако постоји, значи или различите врсте исте материје (минералне воде Србије) или различите ситуације с истим доминантним стањем или особином (све њене љубави). Приликом нумеричке квантификације градивних и неких збирних именица у синтагму с таквом именицом мора се увести партикуларизатор као назив јединице мере (две кутије шибица, три капи воде, четири главице купуса). Aкo имeницa кoja сe нумeрички квaнтификуje ниje ни збирнa ни грaдивнa, сличну функциjу вршe фрaгмeнтизaтoри почетак, средина, крај и сл., кojи пo прaвилу знaчe jeдиничнoст и упoтрeбљaвajу сe бeз б. један (почетак предавања, средина хлеба, крај рата), a рeђe сe упoтрeбљaвajу у имeнским групaмa с брojeвимa (Oбa краја конопца су висила).

У конструкцијама с б. два, три, четири, као и онима који се на те б. завршавају, а такође у конструкцији са оба или обе, именица и реч с придевском променом која именицу одређује налазе се у облику паукала (мале нумеричке множине), насталог од облика двојине, а данас хомонимног облику генитива једнине (оба сина, два сина, три сина, четири сина). У конструкцијама с вишим основним б., именица и реч с придевском променом која је одређује налазе се у облику велике нумеричке множине хомонимном облику генитива множине (пет синова, пет сестара).

ЛИТЕРАТУРА: М. Стевановић, Савремени српскохрватcки језик (Граматички системи и књижевнојезичка норма), I--II, Бг 1991; Ж. Стaнojчић, Љ. Поповић, Грaмaтикa српскoг jeзикa, Бг 2000; Р. Симић, Ј. Јовановић, Српска синтакса, I--II, Бг--Никшић--Пг 2002; П. Пипер и др., Синтакса савременога српског језика: Проста реченица, Н. Сад -- Бг 2005.

П. Пипер